Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Muradiye Meslek Yüksek Okulu (MYO) yeni hizmet binası Vali Murat Zorluoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.
 
Yeni binanın açılış töreninde konuşan Vali Zorluoğlu, YYÜ’nün akademik ve bilimsel anlamda Türkiye’de gündem oluşturan bir üniversite olduğunu söyledi. Muradiye MYO’nun kurumlar arası iş birliğinin güzel bir örneği olduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Rektör Prof. Dr. Peyami Battal'a ve Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Harun Yücel'e bu işbirliği konusunda teşekkür ediyorum. Çünkü kamuda kurumların işbirliği yaparak bir şeyler başarması hakikaten kıymetlidir.  Bizim üniversitemiz ile ilişkimiz göreve başladığımız günden bu yana son derece iyi. Biz üniversitemiz ile gurur duyuyoruz. Üniversitemiz yetişmiş akademik kadrosu, sosyal tesisleri, yeni kütüphanesi ve yeni spor kompleksiyle harika bir kampusa sahip. Van YYÜ Akademik ve bilimsel anlamda Türkiye'de gündem oluşturan bir üniversitedir. Bugün öğrendiğim kadarıyla Mehmet Zahmakıran hocamıza TÜBİTAK tarafından bilim teşvik ödülü verilmiş. Hocamızı buradan tebrik ediyorum. Üniversitemizin diğer bölümlerinde de inşallah böyle başarılı çalışmaları bekliyoruz.  Tabi bu meslek yüksekokulumuz Muradiye'ye taşındı, Muradiye'ye emanet. İnşallah sayın milletvekillerimizin de desteği ve çabalarıyla buradaki öğrenci sayısı ve program sayısı da artar. Buranın ilçemizin eğitimine de çok ciddi katkıları olacağına inanıyorum. İlçenin sosyal ve kültürel gelişimine, olumlu manada dönüşümüne de katkısı olacaktır. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun" dedi.
 
Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise yüksekokulun ilçeye ilim-irfan anlamında katkı sağlayacağını ifade etti. Milletvekili Arvas, ”Üniversitelerimize sahip çıkmamız lazım. Akademik başarının yanında ahlak ve inancı da başarıyla vermemiz gerekiyor ki, gençlerimiz PKK gibi terör örgütlerinin maşa ve oyuncağı haline gelmesinler” dedi.
Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal uzun zamandan beri Muradiye'ye bir yüksekokul açılması için birçok insanın gayret gösterdiğini ve bugün MYO’nun açılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi. MYO’nun açılışına katkı sunan bürokratlara teşekkür eden Rektör Battal, “Muradiyeli hemşerilerimiz sürekli bize Muradiye MYO'nun ilçeye taşınması talebinde bulundular. Biz de kendilerinden bir yer temin edip yurt sorunu konusunda destek olmalarını istedik. Tabi bu süreçte Muradiye Kaymakamımız devreye girerek bu sorunu çözebileceklerini ifade ettiler. Bize okul binasını gösterdiler. Bu bina MYO’ya uygun olunca öğrencilerin yurt sorunu da Erciş İlçesi’ndeki yurtlarla çözüldü. Ben Kaymakamımızın burada gerek belediyecilik anlamında, gerekse kaymakam olarak yapmış olduğu hizmetleri yakından takip ediyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
 
Van YYÜ’nün sadece ülkemizde değil uluslararası düzeyde de çok önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Rektör Battal, “Üniversitemiz hem ülkemizde hem de dünyada bir kalite haline geldi. En son dün Türkiye'nin en üst düzeydeki ödülü olan bilim teşvik ödüllerinden temel bilimler alanındaki ödülü Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran aldı. Kendisini tebrik ediyorum. Van YYÜ büyük bir üniversite haline geldi. Elbette hizmetlerimiz devam edecek, daha da büyüyeceğiz. Çünkü bizim iddiamız şu; Van YYÜ doğudan yükselen bilim ışığı olarak tüm dünyayı saracak. MYO’larımızın sadece bulunduğu yerlere ticari bir katkı şeklinde algılanmasını da doğru bulmuyoruz. MYO’larımız ilçelerimize hem sosyal hem de kültürel olarak büyük katkı sunmaktadır. Burada inşallah bu katkıları hep birlikte göreceğiz. Kaymakamlığımızla birlikte Muradiye MYO olarak tüm faaliyetlerde yer alacağız.  Yüksekokulumuzun Muradiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." 
  
Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Harun Yücel ise Muradiye'nin potansiyelinin şu ana kadar değerlendirilmediğine dikkat çekerek, "Bugün bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına önemli bir adım olan MYO’yu açıyoruz. İlçemizin önemli bir hayalini gerçekleştiriyoruz. Kıymetli Muradiyeli hemşerilerimizin akademisyenlerimize ve öğrencilerimize sahip çıkacağına eminim. Emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
 
Muradiye MYO Müdürü Prof. Dr. Naci Genç ise Muradiye MYO'da 6 bölüm ve 7 programda 90 öğrencinin eğitim aldığını ifade etti. Prof. Dr. Genç, "Hedefimiz eğitim kalitesini yükselterek özelde Muradiye ilçemizin ve yörenin genelde ise ülkemizin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılaşmaktır. Gelecek yıl optisyenlik ve tapu kadastro olmak üzere birçok bölümümüze öğrenci almayı planlamaktayız. Okulumuzun kuruluş ve ilçe merkezine taşınmasına kadar desteklerini esirgemeyen Van Valimiz Sayın Murat Zorluoğlu'na, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Peyami Battal'a, Muradiye Kaymakamımız Sayın Harun Yücel'e ve destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederiz" dedi.
Konuşmaların ardından Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler MYO binasını açılış kurdelesini keserek incelemelerde bulundu.
Açılış töreni sonrası Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler Muradiye Belediyesi tarafından başlatılan Muradiye Şelalesi Restorasyon ve Peyzaj projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
 
Programa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici,  akademisyenler, öğrenciler ve Muradiyeli vatandaşlar da katıldı.