Muradiye Kaymakamlığı tarafından, Muradiye Belediyesi ve ilçe milli eğitim müdürlüğü organizasyonu ile 'Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve Türevleri' semineri yapıldı.
 

Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan seminerin katılımcısı Yeditepe Üniversitesi Öğretim görevlisi Psikolog Özden Öz Uslu oldu. Ayrıca Atatürk İlköğretim Okulu Rehber Öğretmeni Döndü Bozdemir ve Kazım Karabekir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Cumali Kaval seminer hakkında söyleşilerde bulundular.

 

 

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Psikolog Özden Öz Uslu tarafından verilen seminere tüm kamu personelleri büyük ilgi gösterdi. Seminerde kadına yönelik şiddetin türleri, yaygınlığı, kadın ve çocuk üzerindeki etkileri, erken yaşta evlilik, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemi, başvurulabilecek yollar, kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası ve ulusal mevzuat, şiddet önleme ve izleme merkezleri konusunda bilgiler anlatıldı.

 

 

Kadına yönelik şiddetle mücadelede işbirliği içerisinde çalışan kurum ve kuruluşların sorumluluklarının da anlatıldığı seminerde, köklü ve gerçekçi bir çözüm için çok taraflı bir mücadelenin gerekli olduğu vurgulandı. İki gün süren seminere kurum amirleri, okul müdürleri, müdür yardımcıları, rehber öğretmenler, adliye personeli, hastane personeli, emniyet müdürlüğü, ilçe jandarma personeli, toplum sağlığı merkezi personeli, ilçe milli eğitim personeli, köy okulları şube öğretmenleri, ilçe müftülüğü, nüfus müdürlüğü personeli, belediye personeli, Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, muhtarlar ve işkur personeli katıldı. 

 

 

Yeditepe Üniversitesi Öğretim görevlisi Psikolog Özden Öz Uslu, seminere iştirak eden Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Harun Yücel beyefendinin eşi Serap Yücel  hanımefendiye desteklerinden ötürü teşekkür etti.

 

 

Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Harun Yücel, Psikolog Özden Öz Uslu'ya plaket takdiminde bulundu. Sayın Yücel, “Kadına karşı sergilenecek her türlü şiddet, temel insan haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Kadına şiddetin önlenmesinde eğitimin önemi büyüktür ve bu aşamada görevin en büyüğü sevgili öğretmenlerimize ve eğitimin ilk basamağı olan aile kurumuna yani  anne ve babalarımıza düşmektedir.” ifadelerini kullandı.